ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΩΝ ΡΟΔΟΥ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΙΑΛΥΣΟΥ PDF Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 04 Νοέμβριος 2015 10:53

Με αφορμή την παρουσίαση της βραβευμένης συλλογής διηγημάτων του συγγραφέα Δημοσθένη Παπαμάρκου από το Διεθνές Κέντρο Συγγραφέων και Μεταφραστών Ρόδου, το Γυμνάσιο Ιαλυσού «Καλλιπάτειρα», με την αρωγή του σχολικού συμβούλου κ. Στέλιου Ορφανού, προσκάλεσε το συγγραφέα να επισκεφτεί το σχολείο και να συνομιλήσει με μαθητές της Β? Γυμνασίου. Η επίσκεψη του Κέντρου πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 23 Οκτωβρίου και οι υπεύθυνοι του Κέντρου ενημέρωσαν τους μαθητές για τις δράσεις που διοργανώνουν. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης αυτής οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν το συγγραφέα, να του κάνουν ερωτήσεις και να συζητήσουν μαζί του για θέματα που αφορούν τη διαδικασία της συγγραφής, την πρόσληψη της λογοτεχνίας και να μυηθούν στον κόσμο της δημιουργικής έκφρασης, της έκφρασης των συναισθημάτων και των σκέψεων με την ξεχωριστή μοναδικότητα που η τέχνη τους επιτρέπει.

Αυτή είναι μια από τις πρώτες δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στο Γυμνάσιο Ιαλυσού σε συνεργασία με το Κέντρο μέσα στη σχολική χρονιά 2015 ? 2016 και με την αρωγή του διευθυντή του Γυμνασίου κ. Σάρλη Ιωάννη και της καθηγήτριας Αγγλικής Γλώσσας κ. Τάκα Αναστασίας.

kentro_syggrafeon&metafraston_rodou

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 04 Νοέμβριος 2015 11:00