Διαγωνισμός Λογοτεχνικής Μετάφρασης PDF Εκτύπωση E-mail
Κυριακή, 15 Απρίλιος 2018 18:36

Το σχολείο σα θεσμός φιλοδοξεί να παρέχει στους μαθητές του τα ερεθίσματα που θα τους επιτρέψουν να ανακαλύψουν τις δυνατότητες και τα χαρίσματα τους. Έτσι, για μια ακόμα χρονιά, οι μαθητές της Γ’ τάξης του Γυμνασίου Ιαλυσού συμμετείχαν στο Διαγωνισμό Λογοτεχνικής Μετάφρασης, που διοργανώνεται από το Διεθνές Κέντρο Συγγραφέων και Μεταφραστών Ρόδου, στα πλαίσια του προγράμματος «ΒΙΒΛΙΟΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ».

Με αρωγό τη μεταφράστρια – στέλεχος του Δ.Κ.Σ.Μ.Ρ. κ. Ελευθερία Μπινίκου και οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να μυηθούν στη μεταφραστική δραστηριότητα, επιστρατεύοντας τις γνώσεις, τη φαντασία, τη δημιουργικότητα, και την εκφραστικότητα τους. Μέσα από αυτή τη διαδικασία τα παιδιά έζησαν μία γοητευτική εμπειρία που τους προσέφερε η προσέγγιση του λογοτεχνικού κειμένου, εξάσκησαν το κριτικό τους πνεύμα, και ήρθαν αντιμέτωποι με τα προβλήματα που ανακύπτουν από την προσπάθεια απόδοσης ενός κειμένου σε μια καινούρια γλώσσα, επιστρατεύοντας όλες τις δεξιότητες που διαθέτουν.

Θα θέλαμε να συγχαρούμε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στη διαδικασία της μετάφρασης και ιδιαιτέρως το μαθητή μας Σάββα Κασανή για τη βράβευση του.

IMG 20180327 194330  IMG 20180327 194332