ΣΕΙΣΜΟΣ & ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ
Σεισμός και Αντισεισμικός Σχεδιασμός στο Σχολικό Χώρο Εκτύπωση
Συντάχθηκε απο τον/την Michail Chatzinikolas

Ο σεισμός αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα προβλήματα του πλανήτη και απαιτεί ενημέρωση και εγρήγορση.

Οι μαθητές έρχονται συχνά αντιμέτωποι με το πρόβλημα μιας και η περιοχή της Δωδεκανήσου είναι μια από τις πιο σεισμογενείς της Ελλάδος και αναρωτιούνται τι θα έκαναν αν συνέβαινε σεισμός κατά τη διάρκεια παραμονής τους στο σχολικό κτήριο. Όλοι οι μαθητές του σχολείου πρέπει να γνωρίζουν ότι η Ρόδος βρίσκεται σε μία από τις περισσότερο σεισμογενείς ζώνες της Ελλάδας και ο κίνδυνος από τους σεισμούς είναι μεγάλος. Όλοι οι οικισμοί της χώρας μπορούν να πάθουν ζημιές, μεγάλες ή μικρές από ένα σεισμό. Για το λόγο αυτό, χρειάζεται να ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε για να προστατευτούμε σε τέτοιες δύσκολες ώρες.

Το πρώτο βήμα είναι η ετοιμότητα.

Η ενημέρωση και η προετοιμασία είναι το κλειδί.

Χατζηνικόλας Μιχαήλ

Π.Ε.04 Βιολόγος