erasmus 3
Erasmus Γενικά

ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΣΤΟ ΡΗΓΙΟ ΤΗΣ ΚΑΛΑΒΡΙΑΣ ΣΤΟΠΛΑΙΣΙΟ ERASMUS+

Από τις 27-4 έως τις 5-5-2023 ομάδα καθηγητών και μαθητών από το Γυμνάσιο Ιαλυσού στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος ERASMUS+με τίτλο «Ένα σχολείο για όλους» (All inclusive school) (2022-1-EL01-KA122-SCH-000079495), πραγματοποίησε δράση κινητικότητας στο Ρήγιο της Καλαβρίας στη Νότια Ιταλία. Η εκπαιδευτική ομάδα του σχολείου αποτελούνταν από 12 μαθητές με συνοδούς καθηγητές τους: Αναγνωστόπουλο Ιωάννη ΠΕ06, Γκατζόφλια Χαρίσιο ΠΕ79.01, Εμμανουήλ Μαρία ΠΕ02 και ΡούφουΧριστίναΠΕ02.Οι μαθητές που συμμετείχαν στις βιωματικές δράσεις ανέπτυξαν δεξιότητες προκειμένου να αναγνωρίζουν και να ανταποκρίνονται στη διαφορετικότητα των συμμαθητών τους. Πιο συγκεκριμένα, μαθητών με διαφορετικό πολιτισμικό και γλωσσικό υπόβαθρο καθώς και μαθητών μεταναστευτικής βιογραφίας. Μέσα από τα εργαστήρια που διενεργήθηκαν εξοικειώθηκαν με καλές πρακτικές, ώστε να αναπτυχθεί κουλτούρα αποτελεσματικής συμπερίληψης, καθώς η διαπολιτισμική επικοινωνία μεταξύ μαθητών ενίοτε συναντά φραγμούς και αποτελεί αιτία σύγκρουσης. Σημαντικό στοιχείο των δράσεων ήταν η διερεύνηση της έννοιας του σχολικού εκφοβισμού, τα στάδιά του αλλά και τεχνικές αντιμετώπισης, ώστε να δημιουργηθεί ένα θετικό μαθησιακό περιβάλλον, στο οποίο όλοι οι μαθητές θα έχουν την αίσθηση του «ανήκειν». Οι συμμετέχοντες εξοικειώθηκαν με τις εφαρμογές ΤΠΕ που χρησιμοποιήθηκαν στην τάξη για να ενθαρρύνουν την μεταξύ τους αλληλεπίδραση. Τέλος, η συνεργασία, η επικοινωνία και η ανταλλαγή εμπειριών με τους Ιταλούς συμμαθητές τους ανέδειξε κοινά προβλήματα και δυσκολίες, ενώ η ανταλλαγή ιδεών άνοιξε καινούργιες προοπτικές με απώτερο στόχο τα δύο σχολεία να αποκτήσουν συμπεριληπτική κουλτούρα.