αντι

Εκπαιδευτική επίσκεψη στην εικαστική έκθεση PebbleArt «βοτσαλο-ποιήματα» της Σελίνας Κρητικού στην Οπλοθήκη DeMilly

Την Πέμπτη 16 Νοεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στην εικαστική έκθεση PebbleArt «βοτσαλο-ποιήματα» της Σελίνας Κρητικού στην Οπλοθήκη DeMilly στην Παλιά Πόλη στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας. Οι μαθητές/τριες είχαν τη δυνατότητα να απολαύσουν εικαστικά έργα φτιαγμένα από απλά, ακατέργαστα βότσαλα και να αποκωδικοποιήσουν τις ιστορίες τους. Στο πλαίσιο αυτό, συνάντησαν ιστορίες αγάπης, έρωτα, οικογένειας, προσφυγιάς και γνώρισαν τις διαφορετικές όψεις της ανθρώπινης ζωής. Η έκθεση προκάλεσε στα παιδιά δημιουργικούς προβληματισμούς και συναισθήματα. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με τη βιωματική εμπλοκή των μαθητών/τριών στην έκθεση, καθώς με βότσαλα δημιούργησαν οι ίδιοι τα δικά τους έργα. Ευχαριστούμε θερμά την εικαστικό Σελίνα Κρητικού που μας υποδέχθηκε θερμά, μας έδωσε χρήσιμες επεξηγήσεις σχετικά με τα έργα της, απάντησε στα ερωτήματα των παιδιών και κινητοποίησε τη φαντασία και την καλλιτεχνική τους διάθεση. Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν η Διευθύντρια του σχολείου κ. Σμαράγδα Χατζησταμάτη και η εκπαιδευτικός κ. Ντένη Κωνσταντινίδη.