Καθαρισμός της παραλίας Ιαλυσού

Η All For Blue είναι μια περιβαλλοντική μη κερδοσκοπική οργάνωση, με διεθνείς δράσεις, αμιγώς εκπαιδευτικού χαρακτήρα. Σκοπός της είναι η προστασία του θαλάσσιου οικοσυστήματος και η ενημέρωση για τα πλαστικά μιας χρήσης και τρόπους αποφυγής τους. Με τη σύστασή της το 2017, η All For Blue παρέχει εκπαιδευτικό και βιωματικό υπόβαθρο σε παιδιά και νέους, καλλιεργώντας μία οικολογική συνείδηση και συμβάλλοντας στο “χτίσιμο” μίας νέας γενιάς με περιβαλλοντική συνείδηση και συμπεριφορά. Τόσο μέσα από θεωρητική προσέγγιση αλλά και από βιωματικές δράσεις επιδιώκουμε την απόκτηση γνώσεων, τη διαμόρφωση στάσεων, την ανάπτυξη δεξιοτήτων και την ενεργό συμμετοχή των ατόμων ή ομάδων στη κατεύθυνση επίλυσης των ποικίλων περιβαλλοντικών προβλημάτων. Την Πέμπτη 25-4-24 πραγματοποίησε στο σχολείο μας δύο εκπαιδευτικά σεμινάρια 9:00-10:00 και 10:00-11:00 για  320 μαθητές και μαθήτριες  με θέμα την προστασία του θαλάσσιου περιβάλλοντος. Κατόπιν, ακολούθησε καθαρισμός της παραλίας με τη συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών της Α΄ Γυμνασίου και του Λυκείου Ιαλυσού. Εντύπωση μεγάλη έκανε στους μαθητές και στις μαθήτριες η έκταση της ρύπανσης της παραλίας από διαφόρων ειδών σκουπίδια. Τα συγκεντρωμένα σκουπίδια που μαζεύτηκαν στη διάρκεια μιας μόλις ώρας ζυγίστηκαν και ήταν 175 κιλά!