Ενημέρωση για τις απουσίες

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες

σας ενημερώνουμε ότι το όριο των απουσιών κάθε μαθητή/-τριας είναι 114 απουσίες.  Οι απουσίες υπολογίζονται κάθε διδακτική ώρα, δηλαδή αν κάποιος απουσιάσει μία ημέρα κατά την οποία έχει έξι ώρες μάθημα, παίρνει έξι απουσίες. Το ίδιο ισχύει ακόμα και αν την ημέρα αυτή το τμήμα δεν κάνει μάθημα αλλά υπάρχει κάποια εκδήλωση (μορφωτική επίσκεψη, γιορτή κ.λπ.).

Οι απουσίες, με βάση την υπουργική απόφαση 10645/ΓΔ4 που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 120/23-1-18 παύουν να   διακρίνονται σε δικαιολογημένες και αδικαιολόγητες. Κατά συνέπεια η διαδικασία δικαιολόγησης πλέον καταργείται. Σε περίπτωση που κάποιος μαθητής ή μαθήτρια  αντιμετωπίσει σοβαρό ιατρικό πρόβλημα το οποίο απαιτήσει μεγάλο διάστημα ανάρρωσης, είναι δυνατόν να μην προσμετρηθούν απουσίες για το διάστημα αυτό.

Σοφία Ζέρβα