ΚΕΘΕΑ 3

Ενημέρωση μαθητών/-τριών από το ΚΕΘΕΑ

Την τελευταία εβδομάδα του Οκτωβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενημέρωση των μαθητών/-τριών της Γ΄ Γυμνασίου σε θέματα εξαρτήσεων από το ΚΕΘΕΑ Αριάδνη, έναν φορέα με τον οποίο το Γυμνάσιο Ιαλυσού διατηρεί τα τελευταία χρόνια σταθερή συνεργασία. Μία διεπιστημονική ομάδα, αποτελούμενη από μέλη του προσωπικού του Κέντρου Θεραπείας Εξαρτημένων Ατόμων ήρθε σε επαφή με τους μαθητές ανά τμήμα, προκειμένου να επιτευχθεί ευαισθητοποίηση σε θέματα εξαρτήσεων. Κατά τη διάρκεια των συναντήσεων αυτών οι μαθητές/-τριες είχαν την ευκαιρία να θέσουν τα ερωτήματα και τους προβληματισμούς τους τόσο για τις εξαρτήσεις από ουσίες όσο και για την ενασχόληση με το διαδίκτυο. Τη δράση συντόνισε η εκπαιδευτικός Κουφού Μαρία.