διοδοσ

Δράσεις για την πρόληψη της έμφυλης βίας

Η συνεργασία του σχολείου μας με το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας ΔΙΟΔΟΣ συνεχίζεται και φέτος. Αυτή τη φορά τμήματα της Γ΄ Γυμνασίου υλοποίησαν τη δράση «Γνωρίστε την Άννα». Πρόκειται για εκπαιδευτικό υλικό που δημιουργήθηκε σε συνεργασία με την ΧΕΝ Ελλάδας και έχει τη μορφή επιτραπέζιου παιχνιδιού με στόχο την πρόληψη της έμφυλης βίας, των διακρίσεων και των στερεοτύπων λόγω φύλου. Μέσω του παιχνιδιού οι μαθητές διερεύνησαν το κοινωνικό φαινόμενο στο σήμερα και στο χθες με στόχο την ευαισθητοποίηση στην αλλαγή, την αλληλοϋποστήριξη και το σεβασμό. Τη δράση αυτή, η οποία εντάσσεται στο ευρύτερο πλαίσιο υλοποίησης του σχεδίου ERASMUS+  με τίτλο «Ένα σχολείο για όλους!» (2022-1-EL01-KA122-SCH-000079495), συντόνισε η εκπαιδευτικός Κουφού Μαρία.