eTwinning label
eTwinning Γενικά Διαγωνισμοί-Διακρίσεις

Και επίσημα Σχολείο eTwinning

Με μεγάλη ικανοποίηση και χαρά παραλάβαμε την τιμητική πλακέτα με τη βράβευση του σχολείου μας ως Σχολείου eTwinning. Η πλακέτα θα τοποθετηθεί σε περίοπτη θέση στο σχολείο μας. Το Γυμνάσιο Ιαλυσού σταθερά προσηλωμένο στα ιδεώδη του eTwinning και μετά από τη διαρκή ενασχόληση της ομάδας eTwinning του σχολείου με Ευρωπαϊκά Έργα, βραβεύθηκε ως  Σχολείο eTwinning. Πληθώρα από Ευρωπαϊκά Έργα eTwinning ολοκληρώθηκαν την τελευταία τριετία στο σχολείο, στα οποία οι μαθητές και οι μαθήτριες μας ασχολήθηκαν με διάφορα σύγχρονα θέματα συνεργαζόμενοι με μαθητές και μαθήτριες άλλων ευρωπαϊκών σχολείων, ανακάλυψαν νέα πεδία γνώσης , εντοπίζοντας και διασταυρώνοντας πληροφορίες στο διαδίκτυο, αλλά και μέσα από βιωματικές εμπειρίες.

Ενδεικτικά αναφέρουμε τα έργα μας:

• International Women in Science Day II.
  • Green schools
  • International Women in Science Day III.
  • STEAM in society and community II.
  • Media literacy and digital Citizenship
  • WE EXPLORE SPACE WITH STEM!
  • One for all, All for the future
  • Be safe on the net
  • Bully-free school (τρέχον έργο)

Για κάποια από αυτά τα έργα προηγήθηκαν βραβεύσεις με εθνικές και ευρωπαϊκές ετικέτες ποιότητας οι οποίες αποτέλεσαν ισχυρά κριτήρια για τη βράβευση του σχολείου μας ως σχολείου eTwinning. Η βράβευση αυτή αποτελεί υψηλή διάκριση καθώς τα σχολεία etwinning αποτελούν πρότυπα για τα υπόλοιπα σχολεία διασφαλίζοντας ότι η εκπαιδευτική διαδικασία κινείται σύμφωνα με τις αξίες της συμπερίληψης, της ανταλλαγής πληροφοριών και της ομαδικής συνεργασίας αξιοποιώντας ενεργά όλα τα διαθέσιμα μέσα και εφαρμόζοντας καινοτόμες μεθόδους διδασκαλίας. Επιτρέπουν έτσι στους μαθητές και στις μαθήτριες να  καλλιεργήσουν τις δεξιότητές τους, να χρησιμοποιούν τα ψηφιακά μέσα εποικοδομητικά και να εκφράζουν το αποτέλεσμα της συνεργασίας τους με δημιουργικό τρόπο, βγάζοντας τους έξω από τα στενά όρια της τάξης και συμβάλλοντας στην καλλιέργεια διεθνιστικού πνεύματος.