Υλοποίηση του προγράμματος «Ασφαλώς Κυκλοφορώ» από την ΕΥΘΥΤΑ

Την Τετάρτη 1 Φεβρουαρίου 2024 η εκπαιδευτική ομάδα της ΕΥΘΥΤΑ ΡΟΔΟΥ επισκέφτηκε το Γυμνάσιο Ιαλυσού και πραγματοποίησε το πρόγραμμα κυκλοφοριακής αγωγής «Ασφαλώς κυκλοφορώ» με στόχο την απόκτηση γνώσεων σχετικά με την κυκλοφοριακή αγωγή και την οδική ασφάλεια για έναν κόσμο χωρίς τροχαία ατυχήματα. Η πρόεδρος της ΕΥΘΥΤΑ κ. Καρύδη ενημέρωσε τους μαθητές του σχολείου γύρω από το πως μπορούμε να κυκλοφορούμε με περισσότερη ασφάλεια στο δρόμο είτε ως πεζοί, είτε ως ποδηλάτες και φυσικά ως οδηγοί και επιβάτες οχήματος.  Μεγάλη έμφαση δόθηκε στη σημασία της τήρησης του Κ.Ο.Κ και της χρήση κράνους και ζώνης ασφαλείας. Η ενημέρωση ολοκληρώθηκε με μια ενδιαφέρουσα βιωματική δράση, για την αποτελεσματικότερη σύνδεση θεωρίας και πράξης. Στόχος ήταν οι μαθητές και οι μαθήτριες να ευαισθητοποιηθούν ώστε να προσπαθήσουν να εφαρμόσουν στην καθημερινότητα τους, όσα χρήσιμα έμαθαν από την όλη διαδικασία. Υπεύθυνη δράσης: Κουφού Μαρία.