SID2024 Save the date
eTwinning Γενικά Δράσεις Εκδηλώσεις

Συμμετοχή στην ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2024

Στις 6 Φεβρουαρίου 2024 γιορτάσαμε στο σχολείο μας την SID 2024 (Safer Internet Day Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου) . Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο Insafe/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα ανάμεσα σε παιδιά και νέους ανθρώπους. Τη δεύτερη μέρα της δεύτερης εβδομάδας του δεύτερου μήνα κάθε χρόνο, κατά τον εορτασμό της ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, χιλιάδες άνθρωποι ενώνονται για να αφυπνίσουν σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, συμμετέχοντας σε εκδηλώσεις και δράσεις παγκοσμίως.

Πριν από αυτό, μια σειρά από δράσεις έγιναν στο σχολείο μας προκειμένου να ενημερωθεί όλη η σχολική κοινότητα για θέματα ασφαλούς χρήσης του διαδικτύου. Στις 16 Ιανουαρίου 2024, το απόγευμα, οι γονείς και κηδεμόνες καθώς και οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν διαδικτυακά την ενημέρωση από τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας. Επίσης, στις 19 Ιανουαρίου 2024 όλοι οι μαθητές και μαθήτριες συνδέθηκαν διαδικτυακά από τις τάξεις τους και την αίθουσα πολλαπλών χρήσεων με τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας και είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν και εκείνοι για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου. Επιπλέον, τους δόθηκε η δυνατότητα να υποβάλουν ερωτήσεις ώστε να αναπτυχθεί ένας εποικοδομητικός διάλογος. Στις 5 Φεβρουαρίου 2024 στο πλαίσιο εκπαιδευτικής εκδρομής οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν στον κινηματογράφο Παλλάς της Ρόδου, την εγκεκριμένη από το Υπουργείο Παιδείας ταινία: “Οι κίνδυνοι του διαδικτύου” (Εκπαιδευτικος Οργανισμός Φωτόγραμμα). Θεωρούμε ότι η ασφαλής χρήση του διαδικτύου είναι ένα σύγχρονο ζητούμενο για όλους τους χρήστες, μικρούς και μεγάλους, και για αυτό το λόγο σε κάθε ευκαιρία θα επανερχόμαστε προσπαθώντας να καλλιεργήσουμε κουλτούρα που θα προστατεύει όλους μας από κάθε διαδικτυακό κίνδυνο.