α
Erasmus Γενικά Δράσεις Εκδηλώσεις

Βιωματικά εργαστήρια για τη Συμπερίληψη στο πλαίσιο του έργουERASMUS«Ένα σχολείο για όλους!»

Καθώς το τρέχον σχολικό έτος συνεχίζεται το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ με τίτλο «Ένα σχολείο για όλους!» (2022-1-EL01-KA122-SCH-000079495), στο πλαίσιο αυτό το Γυμνάσιο Ιαλυσού υλοποίησε και φέτος μία σειρά από βιωματικές δράσεις με θέμα την ευαισθητοποίηση των μαθητών για την υιοθέτηση συμπεριληπτικών στάσεων. Οι δράσεις πραγματοποιήθηκαν ανά τακτά διαστήματα, από τον Οκτώβριο 2023 έως και τον Φεβρουάριο 2024 σε τμήματα του σχολείου. Συγκεκριμένα, σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας ΔΙΟΔΟΣ διοργανώθηκαν εργαστήρια αξιοποίησης ταινιών μικρού μήκους για την «Συμπερίληψη/Διαφορετικότητα». Στα βιωματικό εργαστήρια έγινε αναφορά και επεξεργασία πάνω σε ζητήματα που αφορούν στην εικόνα του εαυτού, την αναγνώριση συναισθημάτων, την αποδοχή της ετερότητας και την συμπερίληψη. Στόχος ήταν η διερεύνηση, η αναγνώριση και η εξοικείωση με τις έννοιες αυτές καθώς και η απόκτηση κατάλληλων δεξιοτήτων για τη διαχείριση των δύσκολων καταστάσεων που προκύπτουν στη σχολική ζωή, έτσι ώστε να ενθαρρυνθεί και να ενισχυθεί η αλληλεπίδραση μεταξύ μαθητών/τριών με διαφορετικό πολιτισμικό υπόβαθρο και η άρση των στερεοτύπων και των προκαταλήψεων. Ευχαριστούμε θερμά την ψυχολόγο κ. Φτάκα Μαρία για τη συνεργασία. Τις δράσεις διοργάνωσε και συντόνισε η εκπαιδευτικός κ. Κουφού Μαρία.

β