εικόνα Viber 2024 02 22 22 37 50 755

Συμμετοχή του σχολείου μας στο πρόγραμμα «Ανιχνευτές Κλίματος»

Στα πλαίσια της συμμετοχής του σχολείου μας στο πρόγραμμα «Ανιχνευτές Κλίματος» οι μαθητές και οι μαθήτριες έρχονται αντιμέτωποι με το ‘κοσμοπολίτικο’ CO2, ανακρίνοντάς το για τη «πορεία ζωής του και τις συνέπειες των δραστηριοτήτων» του.
Ο κ. Δημήτρης Γρηγοριάδης, Πρόεδρος Συλλόγου Προστασίας Περιβάλλοντος Ρόδου μας μίλησε για τη σημασία σεβασμού του περιβάλλοντός μας, για το πώς επηρεάζουν οι πυρκαγιές τη σύνθεση της ατμόσφαιρας απελευθερώνοντας τεράστιες ποσότητες αερολυμάτων, και πόσο σημαντικό οικολογικό αποτύπωμα έχουν αφήσει οι καταστροφικές πυρκαγιές στη Ρόδο τα τελευταία χρόνια.
Τον ευχαριστούμε θερμά για τη πολύ χρήσιμη παρουσίαση, και για την εποικοδομητική συζήτηση που είχαμε σε θέματα οικοσυστήματος καθώς και κατανόησης και αποδοχής της κλιματικής αλλαγής.