φωτογραφία δελτίο τύπου
Erasmus Δράσεις Εκδηλώσεις

ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΙΑΛΥΣΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΓΓΑΡΙΑ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ERASMUS

Το Γυμνάσιο Ιαλυσού ανακοινώνει την ολοκλήρωση μιας εξαιρετικής εκπαιδευτικής δράσης κινητικότητας για τους μαθητές του στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος ERASMUS+με τίτλο «Ένα σχολείο για όλους» (All inclusive school) (2022-1-EL01-KA122-SCH-000079495). Από τις 26/2/2024 έως τις 4/3/2024 12μαθητές με τους συνοδούς καθηγητές τους (Χατζησταμάτη Σμαράγδα ΠΕ 11, Κουφού Μαρία ΠΕ 02.50, Κωνσταντινίδη Δέσποινα – Ελένη ΠΕ 02 και Αλεξόπουλο Λάμπρο ΠΕ 01) είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το Bercsenyi Miklos Altalanos Iskola στο Jazbereny της Ουγγαρίας. Μέσα από αυτήν την εμπειρία, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να αλληλεπιδράσουν με συμμαθητές από διαφορετικές πολιτιστικές και κοινωνικές πραγματικότητες. Μέσα από δραστηριότητες, εκπαιδευτικά παιχνίδια και συζητήσεις, οι μαθητές αντάλλαξαν ιδέες και εμπειρίες που εμβάθυναν την κατανόησή τους για τη σημασία της συμπερίληψης και της ανοικτής σκέψης. Το πρόγραμμα Erasmus αποτελεί έναν κρίσιμο πυλώνα στην εκπαίδευση καθώς παρέχει στους μαθητές την ευκαιρία να αναπτύξουν δεξιότητες που θα τους εξοπλίσουν για το μέλλον. Μέσα από την ανταλλαγή πολιτισμών και απόψεων, οι μαθητές επιστρέφουν πλούσιοι με νέες γνώσεις και προοπτικές. Το Γυμνάσιο Ιαλυσού δεσμεύεται να συνεχίσει να προάγει τη συμπερίληψη και την ανοικτή σκέψη μέσα από τη συμμετοχή του στο πρόγραμμα Erasmus και άλλες αντίστοιχες πρωτοβουλίες.