WhatsApp Image 2023 03 02 at 3.49.00 PM

Be safe on the net το νέο μας έργο eTwinning

Το σχολείο μας από τις 2 Ιανουαρίου 2023 συμμετέχει σε ένα νέο έργο eTwinning με τίτλο Be safe on the net και θέμα την κυβερνοασφάλεια και τον διαδικτυακό εκφοβισμό. Στο έργο συμμετέχουν μαθητές και μαθήτριες από την Τουρκία, Λιθουανία και Ρουμανία και την Ελλάδα από τα ακόλουθα σχολεία:

Gymnasio Ialysou

Ali Şir Nevai Secondary School

Gymnasium School No.7 Petrosani

Selim Diniz Secondary School

Šiaulių Vinco Kudirkos progimnazija

Scoala Gimnaziala ”Sfantul Nicolae”, Targu Jiu

Είναι γνωστό ότι το να είσαι online έχει τόσα πολλά οφέλη. Ωστόσο, όπως πολλά πράγματα στη ζωή, συνοδεύεται από κινδύνους από τους οποίους πρέπει να προστατευόμαστε (unicef.org) Σύμφωνα με έρευνα, πάνω από το ένα τρίτο των νέων σε 30 χώρες αναφέρουν ότι είναι θύματα διαδικτυακού εκφοβισμού. Για το λόγο αυτό, τόσο οι μαθητές , οι μαθήτριες όσο και οι γονείς τους θα πρέπει να γνωρίζουν το θέμα. Επιπλέον, θα πρέπει να ξέρουν πώς να το αντιμετωπίσουν. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι «ο καθένας μπορεί να γίνει θύμα διαδικτυακού εκφοβισμού». Και με αυτήν την πραγματικότητα, θέλουμε να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές και τις μαθήτριες σχετικά με την ασφάλεια στον κυβερνοχώρο και τον διαδικτυακό εκφοβισμό. Στο έργο αυτό, τα θέματα κυβερνοασφάλειας θα ενσωματωθούν και θα συνδυαστούν σε συνεργατικές και διαδραστικές παιδαγωγικές μεθόδους μέσω εργαλείων Web 2.0 και την ανάπτυξη των ψηφιακών δεξιοτήτων του 21ου αιώνα. Σκοπός μας είναι η δημιουργικότητα, η επικοινωνία, η συνεργασία και η κριτική σκέψη να εφαρμοστούν ως κατευθυντήριες γραμμές σε όλο το έργο. Στο έργο αυτό συμμετέχουν μαθήτριες της Β ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας μαζί με όλους τους άλλους μαθητές και μαθήτριες των προαναφερόμενων σχολείων.