ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΩΝ ΡΟΔΟΥ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΙΑΛΥΣΟΥ PDF Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 04 Νοέμβριος 2015 10:53

Με αφορμή την παρουσίαση της βραβευμένης συλλογής διηγημάτων του συγγραφέα Δημοσθένη Παπαμάρκου από το Διεθνές Κέντρο Συγγραφέων και Μεταφραστών Ρόδου, το Γυμνάσιο Ιαλυσού «Καλλιπάτειρα», με την αρωγή του σχολικού συμβούλου κ. Στέλιου Ορφανού, προσκάλεσε το συγγραφέα να επισκεφτεί το σχολείο και να συνομιλήσει με μαθητές της Β’ Γυμνασίου. Η επίσκεψη του Κέντρου πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 23 Οκτωβρίου και οι υπεύθυνοι του Κέντρου ενημέρωσαν τους μαθητές για τις δράσεις που διοργανώνουν. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης αυτής οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν το συγγραφέα, να του κάνουν ερωτήσεις και να συζητήσουν μαζί του για θέματα που αφορούν τη διαδικασία της συγγραφής, την πρόσληψη της λογοτεχνίας και να μυηθούν στον κόσμο της δημιουργικής έκφρασης, της έκφρασης των συναισθημάτων και των σκέψεων με την ξεχωριστή μοναδικότητα που η τέχνη τους επιτρέπει.

Αυτή είναι μια από τις πρώτες δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στο Γυμνάσιο Ιαλυσού σε συνεργασία με το Κέντρο μέσα στη σχολική χρονιά 2015 – 2016 και με την αρωγή του διευθυντή του Γυμνασίου κ. Σάρλη Ιωάννη και της καθηγήτριας Αγγλικής Γλώσσας κ. Τάκα Αναστασίας.

kentro_syggrafeon&metafraston_rodou

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 04 Νοέμβριος 2015 11:00

Τήρηση Κανονισμών Προβολής και Δημοσιότητας ΕΣΠΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗΣ PDF Εκτύπωση E-mail
Κυριακή, 01 Μάρτιος 2015 21:16

Σχετικές πληροφορίες θα βρείτε στο επισυναπτόμενο έγγραφο

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 01 Μάρτιος 2015 21:24

Διακρίσεις μαθητριών στο Διαγωνισμό Λογοτεχνικής Μετάφρασης "Μικροί Μεταφραστές 2013" του Διεθνούς Κέντρου Συγγραφέων και Μεταφραστών Ρόδου: Δέσποινα-Μαρία Καραβόλια 1ο Βραβείο στα Αγγλικά και Γερμανικά, Χριστίνα Μαυροματάκου 2ο Βραβείο στα Αγγλικά PDF Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 17 Απρίλιος 2013 00:00

Διακρίσεις μαθητριών στο Διαγωνισμό Λογοτεχνικής Μετάφρασης "Μικροί Μεταφραστές 2013" του Διεθνούς Κέντρου Συγγραφέων και Μεταφραστών Ρόδου: Δέσποινα-Μαρία Καραβόλια (1ο Βραβείο στην Αγγλική Γλώσσα και 1ο Βραβείο στη Γερμανική Γλώσσα), Χριστίνα Μαυροματάκου-Καραμήτσιου (2ο Βραβείο στην Αγγλική Γλώσσα)

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 17 Απρίλιος 2013 07:05

Διακρίσεις των μαθητών-μαθητριών του σχολείου μας στο πρωτάθλημα Αιγαίου Ζίου Ζίτσου το Σάββατο 3/11/2012: Χρυσανθακοπούλου Κική, 1η θέση κατηγορία 15 ετών, 48 κιλά - Χατζησάββας Γιάννης, 2η θέση κατηγορία 15ε, 66κ - Ασβέστη Εύη, 1η θέση κατηγ. 15ε,44κ. PDF Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 07 Νοέμβριος 2012 11:49

Διακρίσεις των μαθητών-μαθητριών του σχολείου μας στο πρωτάθλημα Αιγαίου Ζίου Ζίτσου το Σάββατο 3/11/2012: Χρυσανθακοπούλου Κική, 1η θέση στην κατηγορία 15 ετών, 48 κιλά, Χατζησάββας Γιάννης, 2η θέση στην κατηγορία 15 ετών, 66 κιλά, Ασβέστη Εύη, 1η θέση στην κατηγορία  15 ετών,44 κιλά.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 07 Νοέμβριος 2012 11:56

Η μαθήτρια του σχολείου μας Λάιχμαν Ρομπέρτα-Χρυσούλα κέρδισε τη δεύτερη θέση στο Πανδωδεκανησιακό Πρωτάθλημα ΤΑΕ ΚΒΟ ΝΤΟ στην κατηγορία κορασίδων. PDF Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 07 Νοέμβριος 2012 11:48

« ΈναρξηΠροηγούμενο12345ΕπόμενοΤέλος »