Ενδοσχολική Επιμόρφωση

2η Επιμορφωτική Συνάντηση Εκπαιδευτικών Γυμνασίου Ιαλυσού Καλλιπάτειρα

Ιαλυσός, 8 Φεβρουαρίου 2012

Σχεδιασμός και Υλοποίηση Διαδικτυακού Τόπου Γυμνασίου Ιαλυσού

Στο εργαστήριο πληροφορικής του Γυμνασίου Ιαλυσού πραγματοποιήθηκε η 2η επιμορφωτική συνάντηση στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης που αφορούσε το χειρισμό της ιστοσελίδας του γυμνασίου από κάθε καθηγητή ξεχωριστά. Η ιστοσελίδα, η οποία είναι ανεπτυγμένη στο λογισμικό ανοικτού κώδικα joomla, προσφέρει τη δυνατότητα σε πολλούς χρήστες να αναρτούν περιεχόμενο επώνυμα. Αρχικά σε κάθε καθηγητή μοιράστηκαν τα ονόματα χρήστη και οι προσωπικοί κωδικοί πρόσβασης στην ιστοσελίδα. Κατόπιν ο κάθε καθηγητής πραγματοποίησε προσθήκη ενδεικτικού περιεχομένου. Το περιεχόμενο αναρτάται σε μορφή blog κάτω από επιλεγμένα μενού ανά μάθημα. Τα μενού επιλογών είναι: Ανακοινώσεις , Βιβλίο, Διαγωνίσματα, Ασκήσεις, Εξετάσεις, Διαφάνειες, Πρόγραμμα Ύλης, Λογισμικό, Links. Κάθε blog αποτελείται από χρονολογημένα άρθρα τα οποία μπορεί να συντάξει κάθε καθηγητής σε απλό επεξεργαστή κειμένου κάνοντας επισυνάψεις αρχείων όπως .ppt, .pdf κτλ τα οποία είναι κατόπιν διαθέσιμα για μεταφόρτωση από τον επισκέπτη της ιστοσελίδας. Επίσης στο κάθε άρθρο μπορούν να εισαχθούν εικόνες και σύνδεσμοι (links).

Θεόδωρος Κούτρης, ΠΕ19

IMG_1768.JPGIMG_1769.JPGIMG_1770.JPGIMG_1771.JPG

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 07 Μάρτιος 2012 20:29

Σχεδιασμός και υλοποίηση περιβαλλοντικού προγράμματος & Αγωγής Υγείας Εκτύπωση

1η Επιμορφωτική Συνάντηση Εκπαιδευτικών Γυμνασίου Ιαλυσού Καλλιπάτειρα

Ιαλυσός, 12 Ιανουαρίου 2012

Σχεδιασμός και υλοποίηση περιβαλλοντικού προγράμματος & Αγωγής Υγείας

Η Περιβαλλοντική Εκπαίδευση και η Αγωγή υγείας αντιμετωπίζει κυρίως πρακτικά προβλήματα που εμποδίζουν την αποτελεσματικότητά της. Τα προβλήματα αυτά γίνονται φανερά στο επίπεδο σχεδιασμού και υλοποίησης προγραμμάτων, τόσο στο πλαίσιο της τυπικής εκπαίδευσης όσο και πέρα από αυτήν. Βασικός σκοπός της επιμορφωτικής συνάντησης των διδασκόντων του Γυμνασίου Ιαλυσού Καλλιπάτειρα ήταν η παρουσίαση του τρόπου σχεδιασμού και υλοποίησης ενός προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και αγωγής υγείας ώστε να βοηθήσει τους εκπαιδευτικούς  του Γυμνασίου να αντιμετωπίσουν τις δυσκολίες που εμφανίζονται στην σχεδίαση και υλοποίηση ολοκληρωμένων και αποτελεσματικών προγραμμάτων. Επιπρόσθετα, επιχειρήθηκε να στοχοποιηθούν τα εμπόδια και οι περιορισμοί που συναντούν οι εκπαιδευτικοί κατά τη συστηματική εμπλοκή τους με την περιβαλλοντική εκπαίδευση και αγωγή υγείας παρέχοντας τους τις απαραίτητες γνώσεις, υλικά και εργαλεία τα οποία μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την απαλοιφή τους. Με αυτό τον τρόπο οι εκπαιδευτικοί του γυμνασίου μας θα μπορούν να σχεδιάζουν και να υλοποιούν με ευκολία ολοκληρωμένα προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και αγωγής υγείας.

Χατζηνικόλας Μιχαήλ
Π.Ε.04 Βιολόγος